Otsing blogist

09 aprill 2025

Virtuaalkülaline: Valdur Mikita

Valdur Mikita nime on vist küll kõik kuulnud. Kirjanik, mõtleja, semiootik, looduse - ja keelinimene, kelle "Lingvistiline mets" paugupealt bestselleriks sai.

Eestikeelne raamat saab pooltuhat aastat vanaks. Mis tundeid või mõtteid see tekitab?

Esimese eestikeelse raamatu ilmumisest on ilmselt tähtsam see, millal eestlased lugema õppisid. Paarsada aastat tagasi oskas lugeda vahest umbes pool maarahvast. Korralikumad koduraamatukogud hakkasid kujunema sada aastat hiljem, Eesti Vabariigi algusaegadel. Lugemise kuldaeg aga oli eelmise sajandi seitsme- ja kahekskümnendatel – nii suur hulk inimesi ei ole ei varem ega hiljem kunagi nii palju raamatuid lugenud. Nõnda pole kirjaoskus ja raamatukultuur Eestis kuigi vana, imekspandav on aga see, kui kiiresti see välja kujunes ja kui lühikese ajaga sai sellest eesti kultuuri süda.

Kui oluline on eestikeelse raamatu olemasolu tänapäeva muutuvas maailmas?

See on sama oluline nagu eesti keel või eesti kultuur. Ilma raamatuta on neist kumbagi raske ette kujutada – kuigi võib oletada, et ka viissada aastat tagasi elasid siin täitsa arukad ja kahel jalal käivad inimesed. Kirjaoskus iseenesest ei tee veel kedagi inimeseks, seda teeb pigem sisemine aukoodeks, mis on Eestis väga vana ja tekkis ammu enne seda, kui inimesed raamatuid lugema hakkasid.

Ludwig Wittgenstein on öelnud, et meie keele piirid määravad ära meie maailma piirid. Kas keel tingib meele või meel keele?

See on vist sama küsimus, kas enne oli muna või kana. Ise kipun uskuma, et keel ei mängi meele kujunemises nii suurt rolli kui eluviis ja kultuur.

Soovita ühte eesti autori raamatut.

Elmer Untsalliku „Mis saab Eestist kümne aasta pärast“. Nojah, sellist raamatut ei ole vist olemas, aga kui oleks, siis tahaks lugeda küll ja küllap oleks nõuks ja abiks teistelegi. Nii jääb üle soovitada vaid Nikolai Baturini suurepärast romaani „Karu süda“.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Lugemismängu soovitused: Eesti loodusest rääkivad raamatud. Fred Jüssi ja Tõnu Õnnepalu

Fred Jüssi „Olemise mõnu. Ööülikooli raamatukogu“ (Aadam ja pojad 2022) Tõnu Õnnepalu „Eesti loodus“ (Paradiis 2022) Kaks mõneti sarnast ...